Basik prowadzi tutaj blog rowerowy

Powiało przeszłością

  • DST 100.87km
  • Czas 04:29
  • VAVG 22.50km/h
  • VMAX 36.20km/h
  • Temperatura 3.0°C
  • Sprzęt Scott
  • Aktywność Jazda na rowerze
Sobota, 10 stycznia 2015 | dodano: 10.01.2015

Zazwyczaj ciągnie mnie nad jeziora, a dzisiaj postanowiłam pojechać w przeciwnym kierunku.

Wymyśliłam sobie, że zrobię kółeczko przez Czemierniki, Kock i Radzyń Podlaski. Jeździłam przez te miejscowości robiąc inne kółeczka, ale nie wykręciłam dotychczas pętelki, która by je połączyła. Rzuciłam okiem na mapę i pognałam. Miałam jechać nieznanymi mi drogami.
Pierwszy przystanek w Czemiernikach. Uwagę przyciąga Kościół p.w. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Parafia w Czemiernikach ma bardzo bogatą historię. Początkiem sięga XIV w., a rok 1325 można uznać za powstanie parafii. Jest to jedna z najstarszych parafii Archidiecezji Lubelskiej. W początkach istnienia parafii kościół był drewniany. 3 maja 1603 r. Bernard Maciejewski Biskup Krakowski położył kamień węgielny pod przyszły kościół murowany. Budowę kontynuował Henryk Firlej. Budowa kościoła została zakończona w 1614 r. 1 października 1617 r. odbyła się konsekracja kościoła, której dokonał sam fundator Henryk Firlej ówczesny Biskup Płocki. 
Kościół parafialny w Czemiernikach jest zabytkiem klasy I. Jest to kościół jednonawowy z parą bocznych kaplic z prezbiterium węższym i zakończonym półkoliście. Od frontu widoczne są dwie wieże o wysokości 38 m.

Zaczęło mżyć. Minęłam Kock nie zatrzymując się w miasteczku.

Kolejny przystanek w Radzyniu Podlaskim. Wizytówką tego miasta jest Pałac Potockich.

Pałac został wybudowany na przełomie XVII i XVIII w. i przebudowany w latach 1750 -1759 r. Pierwsza zabudowa wiąże się ze Stanisławem Szczuką, natomiast przebudowany został dla Eustachego Potockiego. Jest to jedna z najpiękniejszych rezydencji okresu rokoka w Polsce. Do 2011 r. w pałacu mieścił się Sąd Rejonowy. 
Na moment zatrzymałam się z Bezwoli i Wohyniu. Te dwie małe miejscowości sąsiadujące ze sobą  posiadają również ciekawą przeszłość.
W Bezwoli znajduje się Drewniany Kościółek i drewniana dzwonnica.
Drewniany Kościółek jest to kościół pounicki p.w. Zmartwychwstania Pańskiego z I połowy XVIII w.  Pierwotnie była to cerkiew unicka p.w. Św. Nicety, wzniesiona prawdopodobnie w latach dwudziestych XVII w. Na jej miejscu w 1728 r. postawiono nową świątynię, której fundatorem był Eustachy hrabia Potocki. Po zniesieniu Unii zamieniono świątynię w cerkiew prawosławną. Po odzyskaniu niepodległości stała się kościołem rzymskokatolickim. 26 września 1995 r. podczas prac remontowych kościół spłonął. Odbudowany został z zachowaniem wszystkich elementów.
Znajdująca się przy kościele drewniana dzwonnica pochodzi z II połowy XIX w.

W Wohyniu na uwagę zasługuje Kościół Parafialny p.w. Św. Anny. Parafia powołana została przez Zygmunta Starego w 1537 r. W 1794 r. spłonął drewniany kościół parafialny. Nowy murowany budynek ufundowany został po czterdziestu latach przez hrabiego Stanisława Zamoyskiego. W 1885 r. w czasach prześladowań Unitów kościół został zamknięty przez władze carskie za udzielanie przez kapłanów posług religijnych grekokatolikom. Świątynię odzyskano w 1906 r.

Powiało przeszłością....
A teraźniejszość? Przed domem miałam na liczniku 98,5 km, więc dokręciłam do pełnej cyferki.

DST: 100,87 km
Czas: 04:29
V AVG: 22,50 km/h
V MAX: 36,20 km/h
Temperatura: 3,0 C
Sprzęt: Scott


Kategoria Wycieczki


komentarze
Basik
| 18:41 niedziela, 11 stycznia 2015 | linkuj romulus83 - następnym razem jadąc przez Kock dodam wpis batalistyczny, fajnie, że rowerzyści interesują się także historią. Mam kilka pomysłów na wycieczki z historią w tle, może wiosną uda się je zrealizować :)
jurektc - jak widać życie pisze rowerowe scenariusze, które czasem się powtarzają :)
jurektc
| 13:40 niedziela, 11 stycznia 2015 | linkuj Powiało historią :)
Mi dzisiaj wyszło 98.33 km i nie dokręciłem a to tylko dla tego że nie spojrzałem na liczniczek :) Dopiero robiąc wpis zauważyłem ten niuans :) hehe
romulus83
| 22:25 sobota, 10 stycznia 2015 | linkuj Skoro Kock, to powinna być wzmianka o ostatniej bitwie września. Co ważniejsze wygranej taktycznie. :) Brak amunicji zmusił gen. Fr. Kleeberga do kapitulacji. :( Wiem, wiem, czepiam się. ;)
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa nosza
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]